za nákup nad 50 € automaticky získavate dopravu zdarma

Kempujeme BEZ kompromisov. Ako na to?

clanok
Milovníci prírody sa zhodnú na tom, že spanie vonku je nie len skvelý zážitok, ale aj plnohodnotný relax a potrebný únik pred uponáhľaným a hlučným svetom okolo nás. Možnosť postaviť si príbytok a stráviť čas na akomkoľvek mieste láka turistov už od nepamäti, preto dnes nájdete campingové vybavenie v portfóliu takmer každého športového predajcu. Základom sú jednoznačne spacák, karimatka a stan. Ako sa zorientovať v širokej ponuke a podľa čoho si vybrať?

Stan

V prvom rade si položte otázku, aký typ cestovania preferujete. Ak sa väčšinou z miesta na miesto presúvate autom a stan vám slúži ako základný tábor pre ďalšie výlety, či už v oficiálnom campe alebo „na divoko“, hmotnosť nie je tak dôležitá a obzerajte sa radšej po priestrannom a pohodlnom stane. Pri cestovaní s rodinou alebo priateľmi oceníte oddelené spálne a priestrannú predsieň, v ktorej pohodlne uskladníte všetko nevyhnutné, od prenosnej chladničky, cez grill a campovací nábytok, až po batohy alebo lezecké vybavenie. Z našej ponuky je ideálnym adeptom rodinný stan Galileo 4 značky Coleman, prípadne menšie modely Darwin 3+ alebo Darwin 2+.

Nosiť si príbytok na chrbte poskytuje obrovskú slobodu a romantiku, možnosť dostať sa do oblastí kam bežný človek nezablúdi, prípadne prejsť omnoho väčšie vzdialenosti. Ak sú vašim hlavným dopravným prostriedkom vlastné nohy alebo bicykel, a vybavenie máte limitované tým čo sami odnesiete, každý gram zaváži a zbytočný luxus nie je potrebný. V takom prípade sa obzerajte v prvom rade po ľahkom a spratnom stane, ktorý rýchlo a jednoducho postavíte a znova zložíte, vydrží nástrahy počasia a udrží vás v suchu a bezpečí. Napríklad modely Darwin 2 alebo Rock Empire Crest, prípadne ultraľahké stany Trail L a Boulder 2 od Robensu.

Prečo si vybrať stan od overeného výrobcu a nepodľahnúť lacným ponukám supermarketov?

Stan sa stáva vaším prechodným domovom, ktorý vás musí ochrániť pred dažďom, vetrom, slnkom a hmyzom. Hlavne výdatný lejak ďaleko od civilizácie môže pokaziť inak prjemný výlet, preto jedným z hlavných parametrov, ktoré sledujte, je hodnota vodného stĺpca. U turistických stanov požadujte aspoň 3000mm – treba rátať s tým, že dažďové kvapky dopadajúce na plášť určitou rýchlosťou vyvinú vyšší tlak, ktoré lacné stany s nízkymi hodnotami nemusia vydržať. Do extrémnejších podmienok alebo vysokých hôr sa odporúča ešte vyšší vodný stĺpec, expedičné stany sa pohybujú v hodnotách 6000mm a viac.

V našej ponuke nájdete cenovo veľmi priaznivé a kvalitné stany Coleman rôznych veľkostí, vhodné či do oficiálnych kempov, na festivaly alebo treky v bežných podmienkach, s vodným stĺpcom vonkajšieho plášťa 3000mm, alebo vynikajúce české stany Rock Empire, ktoré s hodnotou 4000mm hravo zvládnu aj silnejšie prietrže mračien na horách.

Spacák 

Spacák je absolútnou nevyhnutnosťou, či holdujete prespávaniu len na turistických chatách, v stane alebo bivakovaniu úplne na divoko. Aj počas leta klesá teplota v noci pod 20°C, a kvalitný spacák udrží tepelný komfort a postará sa o nerušený spánok.

Spacáky rozdeľujeme podľa niekoľkých kritérií. Prvým je sezóna použitia – letné spacáky, trojsezónne a zimné/expedičné. Toto rozdelenie je veľmi široké a vždy poronávajte konrétne hodnoty, pretože babie leto od neskorej mrazivej jesene sa môže teplotne veľmi líšiť. Kvalitné spacáky udávaju tri teploty – komfortnú, limitnú a extrémnu. Komfortnou teplotou sa spravidla riadia ženy, limitná platí skôr pre mužov. V týchto teplotách by ste sa mali kvalitne vyspať a nebudiť sa na chlad. Extrémna teplota je len okrajový údaj a spánok pri nej nebude plnohodnotný. Treba ešte dodať, že tepelný komfort je veľmi subjektívna záležitosť ktorá závisí od mnohých faktorov, preto ak chcete mať istotu, voľte trošku vyššie hodnoty, než do akých sa chystáte.

Druhým kritériom je typ izolačnej výplne. Spacáky môžu byť syntetické a páperové, každý typ poskytuje určité výhody. Syntetická výplň je v prvom rade cenovo priaznivejšia, nespornou výhodou je aj schopnosť izolovať za vlhka. Na trhu je veľké množstvo syntetických vlákien, ktoré sa líšia svojou kvalitou, a všetky sa snažia vlastnosťami priblížiť periu. K tomu má najbližšie syntetické vlákno Ajungilak používané švajčiarskou firmou Mammut, ktoré je oproti lacnejším vláknam ľahšie a skladnejšie, tým pádom ponúka vyšší tepelný komfort pri rovnakej hmotnosti.  Vďaka tomuto vláknu patria spacáky Mammut k tomu najlepšiemu, čo trh v tejto kategórii ponúka.

Aké sú teda výhody peria, ktoré sa ešte žiadnemu umelému vláknu nepodarilo dosiahnuť? Je to vysoký tepelný komfort pri nízkej hmotnosti, bezkonkurenčná stlačiteľnosť a dlhá životnosť. Jednoducho, ak hľadáte spacák na dlhé roky, opatí sa zainvestovať, lebo ušetrené miesto v batohu a hmotnosť na pleciach určite pocítite. Ako príklad uveďme syntetický spacák Rock Empire  Arktida a pérový spacák Sir Josheph  Koteka II 500 – oba s komfortnou teplotou -3°C. Hmotnosť prvého je 1810g, druhý spomínaný váži 850g, a pri správnej starostlivosti pérový spacák zdedia aj vaše deti. Jedinú nevýhodu peria, ktorou je náchylnosť na vlhké prostredie, jednoducho vyrieši bivakovacie vrece s membránou.

Nakoniec ešte pár slov k starostlivosti o spacák, pretože jeho životnosť závisí aj od údržby. Kompresný obal, ktorý ku spacáku dostanete, slúži na jeho prepravu, pri tom ale dochádza k únave materiálu. Preto je výhodné skladovať spacák rozprestretý napríklad v posteli, kvalitné pérové spacáky vám prídu aj s väčším priedušným vrecom na skladovanie. Tiež je nevyhnutné spacák raz za čas vyprať, aby ste z izolačnej výplne odstránili nečistoty a mastnotu a zachovali tak jej pôvodné parametre. Česká firma Sir Joseph, špecializovaná na prácu s perím, ponúka vlastný servis starostlivosti o svoje produkty, stačí poslať váš spacák Sir Joseph do Čiech a podľa aktuálneho cenníka si ho necháte vyprať, naimpregnovať, dokonca aj doplniť výplň v prípade roztrhnutia spacáku.

Karimatka 

Najpodceňovanejšia časť kempingovej výbavy, pri tom sa vo veľkej miere podieľa na tepelnom aj fyzickom komforte. Vysvetlenie je jednoduché – akokoľvek kvalitný spacák máte, izolantom je vždy vzduch, ktorý sa v izolačnj výplni kumuluje. Keď v spacáku ležíte, všetok vzduch spod seba vytlačíte von a medzi vami a zemou dochádza k výmene tepla. Tu prichádza na rad kvalitná karimatka, ktorá vytvorí medzi vami a zemou vzduchovú izolačnú vrstvu. Karimatky delíme na penové, samonafukovacie a nafukovacie.

Penové karimatky sú vyrobené z vysokoporézneho materiálu, v ktorého póroch sa udržiava vzduch. Vyrábajú sa v rôznych hrúbkach, tvaroch a s rozličnými povrchmi. Ich výhodou je nízka obstarávacia cena, minimálna váha a praktická nezničiteľnosť. Nevýhodou býva veľký objem a tým pádom nízka skladnosť, nižší tepelný aj fyzický komfort. Najkvalitnejšie modely, ako je napríklad kultová Z-Lite od experta na karimatky a matrace Therm-A-Rest, majú členitý povrch, ktorý lepšie nasáva a udržiava vzduch, nerolujú sa ale skladajú, čím nevzniká prázdny priestor uprostred. Najvyšší model Z-Lite Sol má navyše hliníkový poťah, ktorý odráža vami vytvorené teplo nazad k vám.


Samonafukovacie karimatky ponúkajú najvyšší tepelný aj fyzický komfort. Fungujú na princípe pórovitého penového materiálu s extrémne veľkými pórmi, ktorý je uzavretý v nepriepustnej tkanine. Po otvorení ventilu nasajú dovnútra vzduch - na záver treba samonafukovaciu karimatku vždy trochu dofúknuť ústami. Vyrábajú sa v rôznych hrúbkach v závislosti od požadovaných izolačných vlastností. Ich najväčšími výhodami sú vysoký tepelný a fyzický komfort a veľmi dobrá skladnosť (vyfúknutá a zložená karimatka zaberá oveľa menej miesta ako penová). Nevýhodou môže byť vyššia hmotnosť a nižšia mechanická odolnosť.


Nafukovacie karimatky neobsahujú penu, fungujú na princípe klasických nafukovačiek, ktoré musíte celé nafúknuť ústami. Výhodou je nízka hmotnosť a dobrá skladnosť, na druhej strane sú mechanicky veľmi málo odolné a hodia sa skôr na použitie v stane alebo na hladkých povrchoch.

Ako sa teda správne rozhodnúť?

Penové karimatky sú vhodné na leto, kvalitnejšie modely využijete aj trojsezónne. Poteší nízka cena a hmotnosť, a keďže ani pri natrhnutí alebo prepichnutí nestrácajú príliš na funkčnosti, hodia sa všade tam kde očakávate nešetrnejšie zaobchádzanie. Samonafukovacie karimatky sú v závislosti na zvolenom type univerzálne, od tenkých letných modelov až po karimatky do extrémnych mrazov. Tie najkvalitnejšie zbalíte do objemu litrovej fľaše, poskytujú omnoho vyšší tepelný komfort a pohodlie. Povrchové materiály už dosahujú vysokú mechanickú odolnosť, stále ale treba mať na pamäti, že po roztrhnutí alebo prepichnutí ostanete bez karimatky. Riešením je nosiť so sebou sadu na rýchlu opravu, ktorú zoženiete v každom špecializovanom obchode. Nafukovacie karimatky sa hodia prevažne do nenáročných podmienok vzhľadom na ich nízku mechanickú odolnosť, na druhej strane sú extrémne ľahké a skladné.

Osvedčené modely karimatiek  Robens, Rock Empire a Therm-A-Rest Vám zaručia pohodlný spánok.

 - outdoormania.sk

Prihláste sa pre odber newslettra a neujdú vám viac žiadne zľavy ani novinky:
* Vložením e-mailu súhlasíte s podmienkami na ochranu osobných údajov

Prihlásenie

Email:
Heslo:

Zabudli ste heslo? | Nová registrácia = 100 bodov