za nákup nad 50 € automaticky získavate dopravu zdarma

Niekoľko tipov k trekkingu / Outdoorová výbava dnešných dní

clanok
Trekking je aktívna forma oddychu, ktorá sa odohráva väčšinou v horskom prostredí, ale i v pralese, na púšti, pri morskom pobreží, či v ozajstnej divočine. Môže trvať niekoľko dní, týždňov alebo aj mesiacov. Nie je to iba chôdza, je to časovo rozsiahlejšia intenzívna činnosť, ktorá je spojená s prežívaním krajiny, kultúry, ľudí a prírody.

Trekking, či potulky po prírode, sa dá realizovať individuálnym spôsobom alebo postupovať od chaty k chate. Individuálny trek je trek so stanom, je to náročný, no dobrodružný spôsob. Trekker si všetko potrebné nesie so sebou. Je priamo vystavený vrtochom počasia, musí byť pripravený na dážď, sneh, krúpy, blesky, hmlu, vietor, chlad, horúčavy a pod. Čím dlhší trek, tým dôležitejšiu rolu hrajú kvalitná strava a osvedčená výbava. Práve pohodlné, funkčné a vyskúšané vybavenie má byť samozrejmosťou a jeho výberu treba venovať patričnú pozornosť. Doporučujeme riadiť sa známym heslom: „Nie sme takí bohatí, aby sme si mohli kupovať lacné veci.“ Trekking od chaty k chate je závislý na turistickej infraštruktúre daného regiónu, umiestnení chát, hotelov, a pod., proste zariadení schopných poskytnúť stravu a nocľah. Výhodou tohto spôsobu treku je jednoznačne menšia zátaž v batohu, pretože nemusíme niesť veci spojené s varením a spaním, samozrejmosťou je vyšší komfort.

Oblečenie

Obliekame sa podľa osvedčeného systému vrstvenia. Takýto spôsob obliekania je priepustnejší pre nadbytočné teplo produkované telom a je lepšie prispôsobiteľný zmenám počasia a teplôt.

Vrchná bunda musí sedieť, mať schopnosť ochrániť pred vetrom, dažďom, ale zároveň by mala byť čo najpriedušnejšia. Podobné vlastnosti by mali mať aj vrchné nohavice. Keďže vrchné oblečenie väčšinou nesieme v batohu, malo by byť čo najľahšie a zároveň maximálne zbaliteľné. Takéto požiadavky dobre zvládajú membránové materiály. Obecne platí čím drahší materiál (prejaví sa v cene oblečenia) tým lepšie vlastnosti, paropriedušnosti a nepremokavosti. O nepremokavosti membrány hovorí výška vodného stĺpca, ekvivalent tlaku vody, ktorý sa pohybuje v rozmedzí od 5 000 do 25 000 mm. Pre priblíženie dážď za vetra vyvinie tlak 5 000 mm, lejak 11 000, lejak za víchrice 20 000 a kopnutie do lopty 40 000 mm. Paropriedušnosť alebo paropriepustnosť sa zisťuje meraním RET a udáva sa v g/m2/24hod. Čím je parameter RET nižší, tým lepšia je priedušnosť, za dobré hodnoty môžeme považovať 9 000 až 20 000 g/m2/24hod. Jeden z najlepších membránových materiálov na trhu je Gore-tex (často používaná skratka je gtx), pôvodne vyvinutý pre americkú armádu, vyrobený z teflónu. Za ďalšie membrány môžeme spomenúť E-vent (jedna z najlepších priedušností), od firmy The north face je to Hy-vent a od Millet zas Dry-edge.

Ako stredná vrstva je zas vhodná softshellová bunda a nohavice, zaobídeme sa s nimi väčšinu času. Sú mäkké, pohodlné, odolávajú vetru, mechanickému poškodeniu, sú elastické, hrejivé a priedušné. Zvyknú mať spevnené ramená, lakte, kolená i zadok, odvetrávanie v podpazuší a pod. Softshellové oblečenie môže, ale nemusí byť podšité membránou. Závisí to hlavne od cielenia produktu na konkrétnu aktivitu. Niekedy je dôležitejšia 100% odolnosť voči vetru a niekedy zas vyššia priedušnosť. Membránové materiály používané pre softshellové oblečenie sú opäť viaceré, najznámejší je Windstopper (výrobca Gore), Windbloc, Power Shield (Polartec) a iné.

Spodnú vrstvu predstavuje funkčné termoprádlo, nohavice a tričko, či už s dlhým alebo krátkym rukávom. Jeho hlavnou úlohou je odvádzať pot priamo z pokožky. Malo by byť rýchloschnúce, môže byť i s chladivým, či hrejivým účinkom. Dnes rozoznávame dva základné materiály vhodné pre termo vrstvy, syntetické (vyrobené z ropy) a Merino vlnu, prípadne ich kombináciu. Každý materiál má svoje výhody aj nevýhody.

Na aeróbne aktivity s vysokým nasadením je najlepšia syntetika, veľmi efektívne odvádza vlhkosť a rýchlo schne. Merino je zas vhodnejšie na statickejšie športy, kde je potrebná dobrá tepelná izolácia. Špičkou medzi syntetickými termoprádlami je nesporne X-bionic, ocenený desiatkami ocenení. Patentovaný systém 3D-BionicSphere® nechá na koži tenkú vrstvu potu a prebytočný pot odvádza pomocou tzv. potných pascí, z ktorých sa potom pot odparuje. Na tele vám teda ostáva len príjemná, chladivá tenka vrstva potu. Celý systém funguje termodynamicky a je závislý na vašom pote. Pokiaľ sa nepotíte, materiál vaše telesné teplo uchováva a nehrozí vám podchladenie. Toto termoprádlo zároveň používa kompresiu, ktorá zabraňuje svalovému trasu, zlepšuje cirkuláciu krvi a odvod kyseliny mliečnej. Kompresia môže byť stredná alebo vysoká, v závislosti od účelu použitia prádla.

Merino vlna je zas naopak prírodný materiál z Merino oviec, ktoré sú vystavené exponovaným podmienkam vládnucim napr. na Novom Zélande. Preto má táto vlna výnimočné vlastnosti:

  • je výbornou tepelnou izoláciou
  • hreje dokonca aj keď je mokrá
  • v lete chladí
  • má prirodzenú priedušnosť (dýcha každučké vlákno)
  • je prirodzene antibakteriálna, čiže dlhodobo nezadržiava pachy
  • príjemná na pocit

Medzi najlepších výrobcov termoprádla z Merino vlny patrí Devold a Icebreaker. Obaja používajú tú najkvalitnejšiu Merino vlnu z Nového Zélandu. Kvalitná vlna je základom pre príjemné a funkčné termoprádlo. Pre aktivity s vysokým nasadením, pre intenzívny odvod potu je tu rada GT od Icebreaker a od Devold rada Active s kombináciou syntetiky a vlny.

Bez ponožiek by na trek asi neodišiel nikto. Dobre trekové ponožky sú neodmysliteľnou súčasťou správnej výbavy. Pomáhajú predchádzať otlakom a lepšie transportujú vlhkosť preč od chodidla. Tak ako termoprádlo, aj tieto sa vyrábajú so syntetiky alebo z vlny Merina. Mali by mať spevnenú špičku a pätu, prípadne byť špeciálne upravené podľa konkrétnej aktivity, na ktorú sú určené. Podľa okolitej teploty môžme zvoliť hrubšie s dobrou tepelnou izoláciou alebo tenšie s chladivým učinkom (takéto vlastnosti má napr. materiál Coolmax). Podobne ako u termoprádla aj tu patrí k naj X-bionic v syntetike a Icebreaker a Devold vo vlne. Samozrejmosťou by mali byť i náhradné ponožky a ponožky určené na oddychové časti dňa.

Dôležitými doplnkami oblečenia sú aj návleky, rukavice, čiapka, či dnes tak obľúbená multifunkčná šatka buff (resp. iná vhodná ochrana hlavy), a to i v lete.

Obuv

Podľa charakteru krajiny, terénu a výšok volíme väčšinou vyššiu kotníkovú obuv s dobrou podrážkou. Lídrom medzi podrážkami je jednoznačne Vibram, zaoberá sa výsostne výrobou a vývinom podrážok. Čo sa týka odolnosti, najodolnejšou je celokožená topánka, ktorá má minimum švov, je odolná voči prechodom mokrým terénom a má vyvýšenú ochrannú časť proti okopávaniu, (do ťažšieho terénu je ideálna celoobvodová okopová gumová obruba). Osvedčenými modelmi medzi takýmito topánkami sú model Alaska značky Hanwag alebo Tibet pro značky Lowa. Pri kožených topánkach je dôležitá dobrá starostlivosť, kožu musíme udržiavať vláčnou inak popraská. Vhodný je napr. kondicionér Grangers. Alternatívou k celokoženým trekovým topánkam je kombinácia kože s textíliou. Takéto topánky sú väčšinou určené do ľahkého terénu, sú o niečo priedušnejšie a ľahšie, cenou za to je však nižšia odolnosť voči oderu a vode. Naše nohy však uvítajú aj vzdušné sandále, nakoľko si po celodennej záťaži tiež zaslúžia odpočinok. Tie sú navyše v batohu ľahké a skladné. Výborným doplnkom do turistických topánok sú športové vložky Sidas. Šetria kĺby a spríjemňujú celodenný pobyt v pevných trekovkách.

Batoh

Pri výbere si všímame predovšetkým jeho funkčnosť a nosný systém. Nápomocné je delenie hlavného priestoru na dve komory, oddelené prepážkou na zips. Spodný priestor je výborný na spací vak či oblečenie, ťažšie veci ukladáme do hornej časti. Vhodný je aj výškovo nastaviteľný vrchlík batoha. Ramenné popruhy musia mať odpovedajúcu šírku a zároveň byť dostatočne mäkké vzhľadom k veľkosti batohu. Veľmi dôležitý je aj pohodlný bedrový pás. Výhodou je takisto nastaviteľný systém umožňujúci variabilitu dĺžky chrbta. Nosný systém vám musí sedieť a zároveň čo najlepšie vetrať. Letné modely s menšou litrážou môžu disponovať nosným systémom pozostávajúcim so sieťky odsadenej od chrbta. priedušnosť takéhoto systému je potom maximálna. Osvedčenou stálicou medzi výrobcami batohov je nemecká značka Deuter. Sympatický dizajn, nemecká precíznosť a kvalita - to je Deuter. Batohy značky Arcteryx zas vynikajú špičkovými technológiami a materiálmi. Black Diamond a Millet majú ambície v technických detailoch.

Vhodným doplnkom na dlhé pochody je pláštenka (pri niektorých modeloch je vstavaná) a rezervoár na vodu, dvoj alebo troj litrový (napr. značky Source).

Stan

Stan je čosi ako „byt“ v prírode. Mal by byť dostatočne priestranný, ale nie zbytočne, pretože jeho veľkosť ovplyvňuje jeho hmotnosť a my ho predsa musíme niesť. Nemal by ho strhnúť či potrhať ani silný vietor, čo vyžaduje pevnú nosnú konštrukciu. Materiál tropika a podlahy stanu zároveň musí odolať vode i po dobu niekoľkých dní. O tejto odolnosti hovorí vodný stĺpec podlahy, či tropika. V štandardných podmienkach si vystačíte s hodnotami vodného stĺpca 3 000 až 5 000 mm. Stany Rock Empire majú napr. hodnotu vodného stĺpca tropika 4 000 mm a podlahy 10 000 mm. Komfort zvyšuje i vhodne riešený vstupný otvor, odvetrávacie otvory alebo šikovné vyriešená predsieň.

Spací vak

Spacák je pre dobrý odpočinok nevyhnutný. Kľúčovou vlastnosťou je jeho tepelný komfort. Jediný spacák ťažko pokryje všetky štyri ročné obdobia. Preto hovoríme o spacákoch letných, zimných, poprípade trojsezónnych. Pre horský trek sa väčšinou hodí komfort od +10ºC do -10ºC. Od roku 2002 existuje európska norma na spacie vaky, presnejšie na meranie a výpočet teplôt použitia. Smerodajnou informáciou sú tri základné údaje max., komfort a extrém. Ženy potrebujú o niečo viac náplne, pretože ich končatiny sú citlivejšie na chlad a preto je pre ne je určená hodnota teploty max. Podľa výplne sa spacie vaky delia na syntetické (výplň je z umelého vlákna) a pérové. Do krajov, kde dominuje vlhko a teplo je lepšie zvoliť si umelé vlákno, ktoré hreje aj keď navlhne a do chladnejšieho horského prostredia radšej perie. Výhody peria sú v jednoznačnej prevahe - spacák je pri rovnakej výhrevnosti ľahší a vydrží funkčný omnoho dlhšie ako ten z umelého vlákna. Nevýhodou peria je cena a nefunkčnosť pri navlhnutí. Drahšie pérové spacáky majú tento nedostatok vyriešený ochrannou membránou (napr. Excel dry) alebo DWR úpravou (vodeodolná úprava). Za kvalitné pérové spacáky spomeňme značku Sir Joseph.

Karimatka

Pod spacák neodmysliteľne patrí dobrá izolačná vrstva - karimatka, či už samonafukovacia alebo klasická.

Klasická je samozrejme lacnejšia a nehrozí pri nej nebezpečenstvo prepichnutia. Prednosť by sme mali dať karimatkám z materiálu EVA, je nenasiakavý a komfortnejší ako bežné lacnejšie verzie.

Samonafukovacie karimatky sú podstatne drahšie, no komfort, ktorý poskytujú, je omnoho vyšší, priamo úmerne závisí od ich hrúbky. Kvalitu samonafukovacej karimatky spoznáte podľa veľkosti v zbalenom stave, komfortu pri používaní a odolnosti materiálu, z ktorého je vyrobená. Therm-a-Rest dokonca poskytuje doživotnú záruku na materiál a pevnosť spojov.

Ďalšia súčasť výbavy:

 

Autor: Ing. Tomáš Vaverčák, horský vodca UIAGM

www.slovakmountainguide.sk

Prihláste sa pre odber newslettra a neujdú vám viac žiadne zľavy ani novinky:
* Vložením e-mailu súhlasíte s podmienkami na ochranu osobných údajov

Prihlásenie

Email:
Heslo:

Zabudli ste heslo? | Nová registrácia = 100 bodov