za nákup nad 50 € automaticky získavate dopravu zdarma

Ako správne vybrať lezečky.

clanok
Lezečky od talianskej firmy La Sportiva patria k tomu najlepšiemu čo trh ponúka. Používajú ich vrcholoví lezci svetového formátu. Niektorí sa dokonca priamo podieľajú na vývoji konkrétnych modelov. Výber je naozaj široký, od univerzálnych a všestranných topánok až po úzko profilované modely. Na výber sú lezečky vhodné na krátke a technické cesty až po topánky na celodenné alpské výstupy. Neviete si vybrať? Pripravili sme pre vás krátkeho sprievodcu.

Ak práve začínate s lezením a ešte neviete akým smerom sa vydať a hlavne ešte nie ste pripravený na nepohodlie lezečiek, ktoré je pri výkonostnom lezení nevyhnutné, vyberajte komfortné a všestranné modely, ktoré môžete mať na nohe dlhší čas a dovolia vám plne sa sústrediť na tréning. Ideálnou voľbou je model Tarantula. Vďaka tvrdšej podrážke Friction Black vás bezpečne podržia aj na menších stupoch, čo je pre začínajúceho lezca veľkou výhodou. Pre absenciu P3 systému nedržia nohu v typickom predpätí a poskytujú väčší komfort aj pri dlhom nosení. Takisto oceníte rýchly a pohodlný velcro systém zapínania na suchý zips. Aby ste topánku naplno využili, stačí zvoliť veľkosť blízku svojej normálnej veľkosti topánok, takže sa nemusíte zbytočne trápiť s oveľa menšou lezkou. Na druhej strane treba myslieť na to, že lezečka sa po čase roztiahne minimálne o jedno číslo.

Ďalšími alternatívami pre pokročilých lezcov, ale aj zanietených začiatočníkov sú dnes už legendárne lezečky Mythos a Katana. Oba modely už majú mäkšiu podrážku Vibram XS Edge (v dámskej verzii Vibram XS Grip2), ktorá poskytuje lepšiu citlivosť, stále však ponúkajú dostatočný komfort aj pri dlhom nosení a viacdĺžkovom lezení vďaka absencii systému predpätia P3. Model Katana je viac orientovaný na palec, takže lepšie využijete malé stupy, a vďaka rýchlemu a pohodlnému systému zapínania na suchý zips je jeho použitie veľmi komfortné. Mythosy zas spoľahlivo a presne obopnú každú nohu vďaka šnurovaniu. Oba modely sú priam predurčené na dlhé alpské cesty ľahšieho charakteru. U týchto modelov vyberajte veľkosť o trochu menšiu než bežne nosíte, a počítajte s rozchodením topánky.

Ak ste už skúsenejším lezcom a začínate sa profilovať na konkrétne cesty, je vhodné prispôsobiť výber lezečky špeciálnym požiadavkám.

Pre lezcov, ktorí dávajú prednosť lezeniu na skalách, je vhodné vyberať lezečky s vyššou tuhosťou, ktoré vás spoľahlivo udržia aj na malých stupoch a hrankách. Katana Laces a Miura VS poskytujú vynikajúci výkon aj na ťažkých cestách, P3 systém drží nohu ohnutú a nedochádza k prešľapnutiu topánky. Obe majú podrážku Vibram XS Edge. Miura VS má trošku agresívnejší profil vhodný na ťažšie cesty a menšie stupy, Katana Laces zas ponúka vyššiu citlivosť vhodnú aj na lezenie ciest na trenie tzv. „rajbas“. Katana Laces je model vhodný aj na dlhé alpské lezenie vážnejších ciest. Dobrým kritériom pri rozhodovaní medzi týmito modelmi je aj šírka topánky, Katany sú oproti Miuram výrazne užšie.

Ak potrebujete lezečky na výkonostné celodenné horské lezenie a viacdĺžky, pouvažujte nad modelom Miura, z ktorého vychádza aj model Miura XX, na ktorého vývoji sa podieľal aj fenomenálny Adam Ondra. Tento model ponúka vynikajúci kompromis medzi pevnosťou a citlivosťou, a vďaka absencii P3 systému v nej vydržíte pohodlne liezť aj celé hodiny.

Pre vyznávačov boulderingu alebo kratších a technických ciest sú ideálne modely Skwama, Testarossa, Futura alebo Genius. Všetky spoľahlivo držia predpätie nohy vďaka P3 technológii a majú mäkkú a priľnavú podrážku Vibram XS Grip2.

Ak hľadáte najvýkonnejšiu lezečku na bouldrovanie, ideálnymi modelmi sú Genius a Futura. Oba modely majú patentovanú, takzvanú NoEdge špičku, ktorá výrazne zvýši citlivosť a zväčší kontaktnú plochu so skalou, takže dokážete naplno využiť trenie. Model Genius má navyše špeciálnu bouldrovú pätu, ktorá je vďaka priľnavej a mäkkej gume vhodná na hákovanie v previsoch. Rozhodnúť sa možete aj podľa systému a šírky chodidla, napr. lezečky Futura sú vhodné na užšie chodidlo.

Modely Skwama a Testarossa lepšie podržia v technických pasážach, keď poleziete v previse alebo na drobných lištách. Testarossa podrží na menších stupoch a má pätu prispôsobenú na hákovanie, Skwamu viac využijete pri lezení na trenie. Obe topánky poskytujú maximálny výkon pri citeľne menšej veľkosti topánky akú nosíte bežne, Testarossy sú vhodnejšie aj na široké chodidlo.

Prihláste sa pre odber newslettra a neujdú vám viac žiadne zľavy ani novinky:
* Vložením e-mailu súhlasíte s podmienkami na ochranu osobných údajov

Prihlásenie

Email:
Heslo:

Zabudli ste heslo? | Nová registrácia = 100 bodov