za nákup nad 50 € automaticky získavate dopravu zdarma

Prečo MERINO?

clanok
Ak najkvalitnejšia vlna, tak Merino ...  Poznáte lídrov v oblasti funkčného oblečenia z Merino vlny Icebreaker a Devold? Viete, ako si vybrať pre seba tu správnu radu zo spodnej vrstvy?  To všetko, a ešte trochu esencie novozélandskej a škandinávskej panenskej čistoty zažite teraz s nami ...

 

S prichádzajúcim chladnejším počasím prirodzene rastú nároky na oblečenie, pretože ostať v suchu a teple môže byť jedným z kľúčových parametrov, od ktorých závisí úspešnosť celého výletu. V tomto článku sa zameriame na prvú vrstvu oblečenia - „base layer“.

Prečo Merino?

Merino ovce sú jedným z najstarších plemien a narozdiel od ostatných trávia celý život na pastvinách v extrémnych podmienkach. Teplota sa tu v lete šplhá nad 30°C a v zime klesá až na -20°C, preto si museli vyvinúť najlepší možný termoregulačný mechanizmus, vďaka ktorému sa v lete neprehrievajú a počas zimy ostanú v teple a suchu. Merino vlna má teda jednu zásadnú funkciu – je schopná pohlcovať do seba vlhkosť a ostávať na dotyk suchá. Z toho vyplýva najväčšia výhoda termoprádla z merino vlny – hriať aj keď je mokré. To je v zime, keď máte na sebe ďalšie dve vrstvy oblečenia ktoré tvoria bariéru odvodu vlhkosti, kľúčové. Ďalšou nespornou výhodou sú ich antibakteriálne vlastnosti, pretože baktérie na merino vlákne neprežívajú. Merino tak odoláva zápachu a môžete ho obliecť niekoľko dní po sebe, čo oceníte pri viacdenných výletoch a nepotrebujete na každý deň špeciálny kus oblečenia.

Icebreaker

Jedným z popredných spracovávateľov merino vlny je novozélandská firma Icebreaker, ktorá ako prvá v roku 1994 odhadla obrovský potenciál tohto čisto prírodného produktu, uzavrela dlhodobé kontrakty s pastiermi, a odvtedy prináša na trh najkvalitnejšie merino produkty. Zároveň dohliada na podmienky chovu oviec, takže máte záruku že váš produkt pochádza z kvalitného, slobodného a spokojného zvieraťa.

Produktové rady

S technologickým pokrokom sa menia aj spôsoby spracovávania prírodných materiálov, a firma Icebreaker v ničom nezaostáva. Merino vlna tvorí stále cez 80% ich produkcie, ale v snahe o udržateľnosť dosiahli dômyselnou kombináciou so syntetickými materiálmi funkčnejšie, ľahšie a odolnejšie produkty. Vďaka ich unikátnej technológii Corespun®, ktorá spočíva v obalení tenkého nylonového vlákna merino vlnou, mohlo vzniknúť ultraľahké termoprádlo, ktoré napriek tomu vydrží a nestráca pritom vlastnosti merina. Svoje výrobky rozdelili do niekoľkých radov z ktorých si vyberie každý – či už vyžadujete 100% prírodné materiály, alebo inovatívne a funkčné kombinácie so syntetickými vláknami. Každý produkt je dostupný v rôznej gramáži, vďaka čomu nie je problém vybrať si na mieru ušitý kúsok presne podľa vašich požiadavok.

Cool-LiteTM

Výrobky určené na horúce letné dni. Exktrémne nízka a ľahká gramáž je vďaka prímesy nylonu stále  dostatočne mechanicky odolná, a kombináciou s ďalším prírodným vláknom Tencel® z kmeňa eukalyptu rýchlo a spoľahlivo odvádza vlhkosť od tela, čím na pokožke zanecháva svieži a chladivý pocit.

BodyFitZoneTM

Najtechnickejšia rada funkčného prádla, ktorá využíva kombináciu s vysokoelastickým materiálom Lycra®, čím podporuje správnu funkciu a regeneráciu svalov. Strategicky umiestené meshové panely v potivých oblastiach sa postarajú o rýchly odvod vlhkosti a správnu termoreguláciu pri náročných a dynamických aktivitách.

MerinoLoftTM

Vlnené vlákna ako náhrada syntetickej izolácie alebo peria, ktoré kombinujú výhodné vlastnosti oboch materiálov – 100% prírodný produkt a schopnosť izolovať aj keď je mokré.

RealFleece®

Jemne česaná prírodná náhrada syntetického fleecu, ktorá sa využíva ako druhá vrstva a poskytuje výhody ako je tepelný komfort a pohodlie, pričom zostáva odolná pachom a 100% prírodná.

DEVOLD

Konkurenciou, ktorá ponúka rovnakú kvalitu, avšak trošku iné portfólium produktov a technológie spracovania merino vlny, je nórska firma Devold. Na trhu je už viac ako 160 rokov, ich produkty obliekajú poprední svetoví športovci a bola súčasťou mnohých celosvetovo úspešných expedícii na Severný aj Južný pól. Devold ostáva verný tradícii, väčšina ich produktov je zo 100% merino vlny, ktorej vlastnosti modulujú kombináciou rôznych typov úpletov. Takisto sa špecializujú na tvorbu druhých vrstiev – extrémne mäkkých a pohodlných svetrov a mikín.

Breeze

Najľahšia rada s gramážou 150g/m2, vyrobená zo 100% super jemného merina najvyššej kvality, je vhodná ako spodná vrstva počas teplejších dní, napomáha regulovať telesnú teplotu, a výborne sa hodí aj na bežné nosenie pod klasické oblečenie, keď si chcete dopriať komfort a pohodlie navyše.

Hiking

Univerzálna rada s gramážou 190g/m2 je vhodná na všetky outdoorové aktivity v chladných mesiacoch, či už ide o turistiku, lezenie alebo skialpinizmus. V potivých zónach kombinuje meshový úplet, čím sa urýchĺuje odvod vlhkosti a zvyšuje celkový tepelný komfort.

DuoActive

Hoci je merino vlna vďaka extrémne malému priemeru vlákna pohodlná takmer pre každého, udáva sa že asi 2% populácie môžu pociťovať určitý diskomfort. Devold myslel aj na tých a tak prišiel s radou DuoActive – dvojvrstvový úplet, kde do kontaktu s vašou pokožkou prichádza len syntetická spodná vrstva, avšak na nej natkaná vrstva zo 100% merina sa postará o zachovanie všetkých výhod ktoré merino prináša. Do tejto rady patrí aj termoprádlo pre deti, ktoré majú predsa len o niečo jemnejšiu pokožku.

Expedition

Dvojvrstvové termoprádlo s vysokou gramážou 235g/m2 je určené do extrémnych mrazov a pre všetky statické aktivity v chlade, preto ho obľubujú rybári, poľovníci aj krajinkárski fotografi. Vrchná vrstva je vďaka prímesy polyamidu mechanicky dostatočne odolná, spodná vrstva zo 100% merina zaručene zahreje.

WoolMesh

Hľadáte technickú spodnú vrstvu na dynamické zimné aktivity vyrobenú zo 100% merino vlny? Devold túto kombináciu dosiahol vďaka špeciálnemu meshovému úpletu, ktorý ešte lepšie odvádza vlhkosť, rýchlo schne, je ľahký a zachováva si všetky termoizolačné vlastnosti. Je to najlepšia voľba pre skialpinizmus, trailový beh alebo VHT.

 

zdroj: icebreacer.com, devold.com

spracovala: Ivka Soláriková

 - outdoormania.sk

Súvisiace produkty
Prihláste sa pre odber newslettra a neujdú vám viac žiadne zľavy ani novinky:
* Vložením e-mailu súhlasíte s podmienkami na ochranu osobných údajov

Prihlásenie

Email:
Heslo:

Zabudli ste heslo? | Nová registrácia = 100 bodov